گوگل وب مستر چیست؟

گوگل وب مستر چیست

گوگل وب مستر چیست؟ گوگل وب مستر که اخیرا با نام "کنسول جست ‌و جوی گوگل" شناخته می شود از جمله ابزارهای ضروری است که صاحبان مشاغل اینترنتی و وب مستران برای ایجاد وب سایت‌ های و حتی وبلاگ‌ های کوچک به آن نیاز دارند. این ابزارها به شکل کاملا رایگان در اختیار طراحان سایت و وب مسترها قرار گرفته است تا از قابلیت‌های آن برای تحلیل عملکرد سایت در نتایج جست‌وجو بهره بگیرند. باید توجه داشت که به منظور ثبت وب سایت در گوگل نیازی به استفاده از گوگل وب مستر ندارید و درواقع هدف از استفاده از گوگل وب مستر این است که نحوه عملکرد سایت خود در مرورگر گوگل را بهتر و بیشتر تحلیل کنید. گوگل وب مستر یا کنسول جست‌وجوی گوگل رابط رسمی میان موتور جست‌وجوی گوگل و صاحبین مشاغل اینترنتی و گسترش دهندگان فضای وب است. علاوه بر این گوگل وب مستر از اهرم‌هایی برای سهولت بخشیدن به کار وب مستران بهره می‌گیرد و وب مستران و پشتیبان سایت با استفاده از آن می‌توانند درمورد مشکلات وب سایت با گوگل ارتباط بگیرند یا ویژگی‌ها و مزایای دیگر را درخواست کنند.

امکانات گوگل وب مستر

گوگل وب مستر یا کنسول جست ‌و جوی گوگل چه قابلیت‌هایی را برای وب مسترها فراهم کرده است؟

گوگل وب مستر


امکانات جالب و کارآمدی که کنسول جست‌وجوی گوگل برای کاربران فراهم نموده به شرح زیر است:

 • به اعلام اختلالات مربوط به ثبت صفحات می‌پردازد و زمینه لازم برای ثبت مجدد محتوای تازه یا آپدیت شده را مهیا می‌کند.
 • دسترسی جست‌وجوگر گوگل به محتوای موجود در فضای وب سایت شما را تایید می‌کند.
 • چگونگی مشاهده و رویت شدن وب سایت شما توسط گوگل را نشان می‌دهد.
 • برای تحلیل و ارزیابی عملکرد محتوای کلی وجزئی (تک به تک) صفحات در مرورگر گوگل به شما کمک می‌کند.
 • به تحلیل و بررسی عملکرد نسخه موبایل یا ریسپانسیو وب سایت برای مشترکانی که با موبایل یا تبلت از سایت استفاده می‌کنند، می‌پردازد.
 • کلیدواژه‌های برتر و محبوب‌ترین عبارت‌های جست‌وجوی مربوط به وب سایت را در فهرستی جای داده و به اطلاع رسانی درباره حجم ترافیک و نمایش صفحات در نتایج جست‌وجو می‌پردازد.
 • می‌تواند ثبت پست‌ها و صفحات تازه در گوگل را امکان پذیر کرده و به ربات‌های گوگل برای افزودن یا حذف کردن محتواهای دلخواه اطلاع دهد.
 • به شناسایی مشکلاتی که ممکن است طی عملکرد بد افزارها و اسپم‌ها برای سایت ایجاد شده‌ باشند و نمایان شدن آن‌ها از طریق روش‌های معمول امکان پذیر نباشد  کمک می‌کنند. چنانچه با استفاده از امکانات گوگل وب مستر این اختلالات را شناسایی کرده و آن‌ها را مرتفع نمودید می‌توانید از گوگل بخواهید که مجددا سایت را بررسی کرده و نسبت به از بین رفتن کامل این ایرادات اطمینان حاصل کند.
 • فهرستی از وب سایت‌هایی که به سایت شما لینک می‌دهند فراهم می‌کند.
 • نحوه ظاهر شدن سایت شما در پیج‌های جست‌وجوی گوگل را اطلاع رسانی می‌کند.
امکانات گوگل وب مستر

امکانات و داشبورد گوگل وب مستر

رابط کاربری گوگل وب مستر در جدیدترین نسخه آن بسیار سهل‌الوصول شده است. این رابط کاربری دارای منوها و گزارشاتی است که به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

نمای کلی (Overview)

نمای Overview نخستین صفحه‌ای است که پس از ورود به داشبورد گوگل وب مستر به آن برمی خورید. این نما به ارائه اطلاعات کلی درباره عملکرد وب سایت می‌پردازد.

عملکرد (Performance)

"عملکرد" دومین منو در این داشبورد است. با توجه به فیلترهای انتخابی شما مانند محدوده زمانی تاریخی یا نحوه جست‌وجو مثل عکس، فیلم و سایر محتواها، به نمایش عملکرد کلی وب سایت می‌پردازد. در این نوع گزارش‌ها یا در سراسر گوگل وب مستر و گوگل آنالیتیکس چند کلیدواژه مانند Click، Impression و ... دیده می‌شود.

پوشش دهی (Coverage)

این گزارش شیوه کاور کردن و ثبت صفحات وب سایت شما در گوگل را نشان می‌دهد. به این ترتیب با استفاده از این امکان می‌توانید به رفع اختلالات و خطاهایی که در خلال محتواهای صفحات وجود دارند بپردازید.

لینک‌ها (Links)

این نما دو بخشی است و از لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی تشکیل شده است. نمای لینک‌ها فهرستی از سایت‌هایی که به وب سایت شما لینک داده‌اند تهیه می‌کند. این گزارش می‌تواند عملکرد اسپم‌های احتمالی را نیز بررسی کند و امکان تعامل با سایت‌های لینک دهنده را با توجه به فهرستی که از آن ها مهیا کرده است، فراهم کند.

بررسی آدرس (URL Inspection)

بررسی نشانی سایت از دیگر امکانات گوگل وب مستر است. به این ترتیب زمانی که لینکی از وب سایت خود را در کادر وارد کنید، می‌توانید به مشاهده و بررسی اطلاعات مربوط به آن صفحه بپردازید.

نقشه سایت (Sitemap)

نقشه سایت نیز از دیگر قابلیت‌های مهمی است که توسط گوگل وب مستر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و به این وسیله می‌توانید نقشه یا نقشه‌های مربوط به سایت خود را وارد کرده و درمورد خطاهای احتمالی، شیوه ثبت، پوشش دهی و تعداد لینک‌ها گزارش دریافت کنید.

تنظیمات (Setting)

تنظیمات مربوط به اکانت گوگل وب مستر آخرین منوی کنسول جست‌وجوی گوگل است. این منو می‌تواند درباره مجوزهای دسترسی به دیگر کاربران، تصدیق وب سایت و مجوز دسترسی خودتان داده‌ها و اطلاعاتی مفید را ارائه دهد.

 

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.