طراحی سایت به صورت اختصاصی یا استفاده از قالب آماده؟

  • خانه
  • بلاگ
  • طراحی سایت به صورت اختصاصی یا استفاده از قالب آماده؟
مقایسه طراحی سفارش یا قالب آماده سایت

طراحی سایت به صورت اختصاصی یا استفاده از قالب آماده؟ کدام گزینه مناسب ‌تری است؟ به منظور گسترش فضای کسب و کار، استفاده از اصول کاربردی برای طراحی فضای بصری و محتوایی وب سایت امری ضروری تلقی می ‌شود‌. زمانی که برای راه‌ اندازی سایت و طراحی آن اقدام می ‌کنید، می ‌توانید از قالب‌ های از پیش تعیین شده و الگوریتم‌ های ثابت استفاده کنید، اما چنانچه قصد دارید فضای وب سایت خود را شخصی سازی و سفارشی نمایید، استفاده از این قالب ‌های مرسوم جوابگوی نیاز شما نخواهد بود‌.

در این حالت لازم است با پرداخت هزینه کافی از طراحی اختصاصی و انحصاری برای ایجاد ساختار مناسب در سایت بهره بگیرید.‌ روش اول هزینه‌ های کمتری را روی دستتان می ‌گذارد و روش دوم برندینگ یا فضای کسب و کار را حرفه ‌ای تر جلوه می ‌دهد. در ادامه این مقاله هر دو نوع قالب طراحی را در مقام قیاس قرار می ‌دهیم تا با آگاهی دقیق ‌تر از ویژگی ‌ها و تطبیق آن ها با سطح نیازهای خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مقایسه طراحی سفارش یا قالب آماده سایت

 

مقایسه طراحی سفارشی و طراحی با قالب آماده

با در نظر داشتن یک مقیاس کلی باید اظهار داشت که توجه به پارامترهای اختصاصی و منحصر به فرد در دنیای امروز، فضای کسب و کار را به سمت ترقی هرچه بیشتر سوق می ‌دهد. فاکتورهای قابل ارائه از جانب شما برای مشتریانتان باید علاوه بر تامین نیازهای آن‌ ها، عنصری مناسب برای جلب توجه داشته باشد. به عبارت دیگر لازم است به دنبال راهکاری برای ایجاد ارتباطی دوسویه و سودبخش با مشتریانتان باشید.
طراحی سایت به سبک سفارشی و انحصاری امکان منعکس کردن ایده ‌های خلاقانه در بستر محتوای سایت را فراهم می ‌کند. نقطه تمایز بکارگیری این نوع طراحی را می ‌توان استفاده از گرافیک‌های مبتکرانه و چهارچوب ‌های نوآورانه دانست.

انضمام خلاقیت و ابتکار در طراحی پیکره و درون مایه محتوای سایت، میزان تبحر و البته ارزش ‌گذاری شما برای فروش محصولات یا ارائه خدمات را به مخاطبان نشان می ‌دهد و نیروی محرکه ‌ای قدرتمند برای جلب رضایتمندی آن ‌ها به حساب می‌ آید.

اما اصلی ‌ترین مزایای استفاده از قالب‌ های اختصاصی و سفارشی برای طراحی وب سایت چیست؟

مزایای استفاده از قالب‌ های اختصاصی و سفارشی

طراحی اختصاصی با هدف پوشش تمامی نیازها و دستیابی به چشم اندازهای ترسیم شده صورت می ‌گیرد. منحصر به فرد بودن طراحی سایت در تمام ابعاد بصری و محتوایی نمودار شده و باعث می ‌شود از جهت ‌گیری ‌های خاص و نوین برای ارائه انواع پروژه و ارتقای سطح کسب و کار خود بهره بگیرید.
زمانی که فضای سایت را به صورت اختصاصی طراحی می ‌کنید، تنها تاثیرات و خصوصیاتی که مورد تایید شما باشد در ساخت چهارچوب‌ ها و اجزای گوناگون وب سایت اعمال می ‌شوند. به عبارت دیگر کار طراحی کاملا مطابق با نوع سلیقه و درجه نیاز شما انجام می‌ شود. از این رو در صورت تمایل می‌توانید در زمان دلخواه تغییرات دیگری را نیز به فضا اضافه نموده و فاکتورهای دیگری را به مولفه‌ های موجود بیفزایید.

طراحی سایت به سبک سفارشی، بررسی محیط وب سایت را برای ربات‌ های موتور جستجو نیز تسهیل می ‌کند‌. چراکه بهینه سازی سایت و تغییر فضای آن در جهت پیشبرد مناسب دستورالعمل‌های تعیین شده، بدون کد گذاری اضافی، ویژگی ‌های فضای سایت شما را به مرورگر نشان خواهد داد.

استفاده از تخصص و مهارت تیم گرافیکی شرکت‌ های عرضه کننده خدمات طراحی سایت به طور معمول با ارائه سرویس ‌های طولانی مدت پشتیبانی برای مشتریان همراه خواهد بود. لذا چنانچه به هر دلیل پس از طراحی سایت متوجه بروز نقص و ایراد در بخش‌ های مختلف شده یا تسلط بر قسمت‌ های تازه طراحی شده برایتان دشوار باشد، می ‌توانید با بخش پشتیبانی شرکت مورد نظر تماس حاصل کرده و از کارشناسان مربوطه جهت مرتفع کردن مشکلات خود راه حل بگیرید.

معایب استفاده از قالب ‌های اختصاصی برای ساخت و طراحی سایت

اصلی‌ ترین نقطه ضعف طراحی اختصاصی و سفارشی، هزینه ‌های بالای قابل پرداختی است که صرف استفاده از المان‌ ها و سایر امکانات می‌شود‌.‌ بنابراین با تخصیص بودجه محدود، ایده استفاده از طراحی سفارشی مقرون به صرفه و مناسب نخواهد بود. اگر سرمایه کمی در اختیار دارید بهتر است به فکر استفاده از قالب ‌های آماده برای طراحی سایت باشید. لذا در این مورد بهتر است پس از برآورد دقیق هزینه‌ ها، نسبت به استفاده از این دو روش طراحی تصمیم گیری کنید.

یکی از مهم ‌ترین نکات در استفاده از قالب ‌های اختصاصی این است که این نوع ساختار برای مخاطبان آشنا نیست. بنابراین شما طرح و ایده‌ ای جدید را در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهید و باید خاطر نشان کرد که واکنش‌ های ایجاد شده در مورد طراحی‌های جدید همیشه با استقبال مواجه نمی‌ شود. به این ترتیب باید تمام اهتمام خود را به کار بگیرید تا قالب طراحی کاربرپسند و جالب توجهی را خلق کنید.

ساخت قالب‌ های سفارشی بر خلاف الگوهای آماده نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی می ‌باشد. لذا برای به دست آوردن خروجی مناسب به تعیین بازه زمانی معین نیازمند خواهید بود. حداقل مدت زمان مورد نیاز برای ساخت و طراحی یک قالب منحصر به فرد، حدود ۲ ماه خواهد بود. به همین جهت اگر برای طراحی سایت با قالب مناسب عجله دارید، ناگزیر به استفاده از قالب‌های آماده خواهید بود.

در روند طراحی قالب سایت ممکن است ایده‌ ها و دیدگاه‌هایی در ذهن شما شکل بگیرد، اما مهارت کافی جهت توضیح و انتقال این طرح ‌های پیشنهادی به طراح را نداشته باشید. در این صورت ارتباط مناسبی میان پیشنهاد شما و درک طراح برقرار نشده و ماحصل آن، دریافت خروجی ضعیف و گاه ناکارآمد خواهد بود.

مقایسه طراحی سفارش یا قالب آماده سایت

 

استفاده از قالب آماده برای طراحی وب سایت

استفاده از قالب ‌های از پیش ساخته شده برای پیکربندی و ایجاد ساختارهای مناسب طراحی سایت در میان وب سایت‌ های مختلف مرسوم است. این سایت‌ ها که به سبب بکارگیری الگوهای آماده به "سایت‌های آماده" نیز شهرت دارند، با هزینه کمتر به هدف گذاری تعیین شده نزدیک می ‌شوند‌.‌ قالب‌ های وردپرس، قالب دروپال، HTML و جوملا اصلی ‌ترین قالب ‌های آماده را تشکیل می‌ دهند.

این نوع قالب‌ ها انتظارات شما مبنی بر ایجاد فضایی ویژه و اختصاصی را برآورده نمی‌ کنند، اما از آنجایی که سریعا به مرحله بهره ‌برداری رسیده و با بودجه کمتر به رفع نیازهای شما پاسخ می‌ دهند، بسیار کارآمد هستند‌.

از جمله مهم‌‌ ترین مزایای استفاده از قالب ‌های آماده می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

با خریداری قالب ‌های آماده می ‌توانید ضمن پرداخت مبلغ کمتر برای استفاده از قابلیت‌ های حال حاضر این نوع الگوها، در پرداخت هزینه‌ های آینده نیز صرفه جویی کرده و پیشبرد اقتصادی امور را به شیوه ایده ‌آل‌تر در دست بگیرید.
خرید و استفاده از الگوهای آماده برای طراحی سایت باعث می ‌شود نسبت به کیفیت خروجی کار تردید نداشته و مراتب گرافیک و ساختاربندی را با استرس و تشویش کمتر دنبال کنید. قالب ‌های آماده شما را برای گذر از پستی و بلندی ‌های کار سرگردان نمی‌ کنند و باعث می ‌شوند بتوانید با دیدگاهی منظم طراحی وب سایت را در پیش بگیرید.

بکارگیری قالب‌ های آماده شما را در بازه زمانی مشخصی به مقصود می ‌رساند و جنبه‌ های فرسایشی موجود در مسیر طراحی به وسیله قالب‌ های سفارشی را به میزان قابل توجهی تقلیل خواهند داد. بدیهی است که طی کردن مراحل مورد نیاز برای دستیابی به جمع بندی کلی و ساختاری واحد در ساخت قالب سفارشی مستلزم صرف زمان و انرژی بالا خواهد بود. اما کدگذاری ‌ها و مولفه‌های از پیش طراحی شده در قالب ‌های آماده، باعث می شود سریعتر به نقطه هدف گذاری شده دست یابید.
با جست و جوی دقیق در میان الگوها و قالب‌ های آماده می ‌توانید ساختاری را پیدا کنید که به میزان قابل قبولی با نیازهای دسته بندی شده شما در تناسب باشند. حتی اگر موفق به یافتن قالبی نباشید که به طور جامع انتظارات شما را پوشش دهد، بسیاری از الگوهای موجود به طور کامل با دیدگاه شما در تضاد نخواهد بود و می‌ توانید با اعمال تغییرات دلخواه، این ساختار را با سطح توقعات خود برابر کنید. در این مورد باید توجه داشته باشید که سرعت در دسترس قرار گرفتن قالب‌ های آماده مزیت بزرگی است که سایر کاستی ‌ها را پوشش می‌ دهد.

اغلب قالب‌ های آماده به صورت کاربردی با ضوابط و اصول سئو سایت سازگار هستند‌. همانطور که می ‌دانید، بدون استفاده از تکنیک‌ های سئو هدف دستیابی به نرخ کلیک بالا، افزایش ترافیک سایت و جذب کاربران بیشتر محقق نخواهد شد. این نوع قالب ‌های آماده خصوصا برای آن دسته از صاحبین مشاغل اینترنتی که در زمینه بهینه سازی فضای سایت تبحر کافی ندارند، بسیار مناسب است‌. چرا که این افراد می‌ توانند با استفاده از چنین الگوهایی بدون دغدغه به دریافت خدمات و قابلیت‌ های سئو بپردازند.

قالب ‌های آماده گرچه با ساختاری از پیش تعیین شده شکل گرفته ‌اند، اما غیر قابل تغییر نیستند. این نوع الگوها برای اعمال تغییرات احتمالی انعطاف پذیر هستند و می ‌توانید در صورت لزوم تغییرات مد نظر خود را با صرف زمان، هزینه و انرژی کمتر در ابعاد مختلف آن پیاده سازی کنید. این قالب ‌ها علا‌ه بر هماهنگی کامل با دستورالعمل‌ ها و الگوریتم‌ های تعیین شده از جانب مرورگرها، امکان جاگذاری انواع محتوا در فرم‌ های گوناگون را مهیا کرده و باعث می ‌شود قدرتمند و اثرگذار در دنیای رسانه‌های اینترنتی حاضر شوید.

تنوع چشمگیری که در ساختار قالب‌ های آماده طراحی سایت وجود دارد به شما کمک می ‌کند تا رقابت در دنیای اینترنت و فضای وب برایتان آسان ‌تر شود. این نوع الگوها فرم‌ ها و دسته بندی‌ های گوناگون را به شکل مناسب در اختیار شما قرار داده و بهترین گزینه برای رفع نیازهای اولویت بندی شده محسوب می‌ شوند.
نکته: پیش از آنکه به تهیه قالب آماده سایت اقدام کنید یا برای استفاده از قالب طراحی اختصاصی به متخصصان این زمینه مراجعه کنید بهتر است فهرستی کامل از نیازمندی‌ ها و انتظارات خود را یادداشت نموده و به طبقه بندی اولویت‌ های اصلی بپردازید.

با در اختیار داشتن دورنمای مشخص، کار انتخاب قالب آماده یا درخواست طراحی یک الگوی سفارشی با سهولت بیشتر انجام می ‌شود و مسلما خروجی و نتیجه بهتر و حرفه ‌ای تری نیز در این حیطه حاصل خواهد شد.

نکات اثرگذار بر روی انتخاب نوع قالب سایت

میزان بودجه

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، استفاده از قالب‌ های اختصاصی معمولا برای عده ‌ای مناسب است که توان اختصاص سرمایه کافی برای طراحی قالب مناسب را داشته باشند. گرچه باید بیان داشت که گاه خرید الگوهای آماده نیز ممکن است به سرمایه‌ ای برابر یا حتی بیشتر از بودجه مورد نیاز برای طراحی اختصاصی قالب سایت نیاز داشته باشد.

چنانچه الگوی آماده‌ ای که خریداری کرده‌اید، قابلیت ‌های کافی برای تبدیل سایت شما به فضایی سامان یافته و ایده‌ آل را نداشته باشد، ناگزیر به افزودن امکانات مختلف به ابعاد گوناگون آن خواهید بود و این کار ممکن است شما را متحمل پرداخت هزینه‌ هایی بیشتر از هزینه‌های لازم برای طراحی قالب به شکل اختصاصی کند.

زمان ‌بندی

استفاده از الگوهای آماده مناسب افرادی است که تمایل دارند در کوتاه ‌ترین زمان به نتیجه ‌ای مطلوب دست یابند. برخلاف قالب ‌های سفارشی که به مدت زمان نسبتا زیاد برای ایده پردازی، برنامه‌ ریزی، تامین نیازها، پیشروی، تنظیمات و جمع‌ بندی دارند، قالب آماده نسخه ‌ای استاندارد و از پیش تعیین شده است که دردسرهای اختصاص زمان و انرژی را به حداقل می ‌رساند.

برندینگ

اگر توجه و انرژی ویژه خود را معطوف به ساخت نام تجاری خاصی کرده و به ساخت عنوانی مناسب برای کسب و کار خود تمایل دارید، باید در استفاده از نبوغ و نوآوری پیشگام باشید تا توجه مخاطبان بیشتری را به تجارت خود جلب کنید. در این راستا استفاده از طراحی انحصاری و سفارشی برای دستیابی به این هدف مناسب ‌تر خواهد بود.

قابلیت تغییر پذیری

ممکن است در طول کاربری از شاکله و قالب وب سایت خود، نسبت به اعمال تغییرات، افزودن محتواهای خاص یا حذف برخی از المان ‌ها احساس نیاز کنید.‌ قالب ‌های آماده طراحی سایت مجال ایجاد چنین اقداماتی را برای شما فراهم نمی ‌کنند و اگر قابلیت انعطاف پذیری الگوی طراحی سایت برای شما حائز اهمیت است باید به فکر تهیه قالبی اختصاصی باشید.

اهمیت طراحی سایت برای بهبود فضای کسب و کار

بدون طراحی مناسب سایت امکان ایجاد ساختاربندی‌ های مناسب فراهم‌ نشده و وب سایت شما به عنوان یک درگاه ارتباطی، قابلیت برقراری تعاملات سازنده با کاربران را نخواهد داشت. به همین جهت طراحی مناسب نقشی چشمگیر در بهینه سازی محیط کسب و کار ایفا می ‌کند. در این راستا بهتر است حتی‌الامکان از طراحی قالب ‌های اختصاصی برای بهبود ابعاد مختلف سایت بهره بگیرید.

با این روش منعکس کردن سلایق و ایده‌ های شخصی شما در فضای سایت با سهولت بیشتر انجام شده و شانس شما برای حضوری پویا و موثر در جو رقابتی محیط وب افزایش می ‌یابد. به منظور تهیه قالب سفارشی برای وب سایت خود از مهارت تیم طراحی مورد نظر اطمینان حاصل کرده و چک لیست تکمیل شده شامل ایده‌ها، نیازها و انتظارات خود را به شکل مدون به سرپرست طراح ارائه دهید تا مانعی بر سر مسیر تولید خروجی کارآمد و مناسب ایجاد نشود.
همچنین لازم به ذکر است که با طراحی سایت، می توانید از پشتیبانی سایت نیز بهره مند شوید. به این ترتیب با وجود هر مشکلی به راحتی می توانید در اسرع وقت آن را برطرف سازید.

کلام آخر

طراحی سایت چه به کمک قالب‌ های آماده و چه با استفاده از الگوهای سفارشی دارای معایب و محاسن گوناگون است که توضیحات کاملی را درباره آن‌ ها در خلال مقاله ارائه شده بیان‌ نمودیم. در آخر باید اشاره داشت، با وجود اینکه خرید قالب ‌های از پیش ساخته شده دغدغه ‌های زمان‌بندی، تخصیص بودجه و صرف انرژی برای ایده پردازی را تقلیل می ‌دهند اما بهره‌ مندی از قابلیت‌ ها و امکانات الگوهای اختصاصی زمینه حضور حرفه ‌ای ‌تر در فضای وب را برای برند شما مهیا کرده و باعث می‌ شود منحصر به فرد و استثنایی قدم در عرصه رقابت بگذارید.

 

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.