قوانین انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام

 • خانه
 • بلاگ
 • قوانین انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام
قوانین انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام

قوانین انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام چیست؟ چگونه عکس پروفایل مناسب تهیه کنیم؟ برای اینکه در فضای اینستاگرام حضوری متفاوت و حرفه‌ای داشته باشید، توجه به انتخاب و طراحی عکس پروفایل ضروری خواهد بود. در این زمینه توجه به اصول و رعایت دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کنند. وضوح تصویر پروفایل و ترفندهایی که توجه مخاطبان را به آن جلب کند نیازمند بکارگیری نکاتی است که در این مقاله به بیان آن‌ها می‌پردازیم.
در خلال این مطلب به شما درباره ساخت و طراحی یک عکس پروفایل حرفه‌ای و متمایز در اینستاگرام آموزش می‌دهیم و شیوه دانلود عکس پروفایل را نیز معرفی می‌کنیم تا بتوانید تصویر بزرگ ‌نمایی شده پروفایل کاربران مورد نظر خود را مشاهده کنید.

انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام

برای آنکه بهترین انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام را صورت دهید، به موارد زیر توجه نمایید:

عکس پروفایل حرفه ‌ای بسازید

در ادامه مهم‌ترین نکاتی که به شما برای ساخت عکس پروفایل مناسب کمک می‌کنند را عنوان می‌کنیم:

فاصله استاندارد چهره با کادر را رعایت کنید

برای اینکه عکس پروفایلتان حرفه‌ای و مناسب از آب درآید باید فاصله استاندارد با کادر رعایت شود. اگر تصویر شما بیش از حد به کار بچسبد یا بیش از اندازه از آن دور باشد، تصویر مناسبی ایجاد نمی‌شود.
بنابراین عکس چهره یا تصویر لوگویی که برای برند خود در نظر گرفته‌اید را در فاصله‌ای تعیین شده از کادر قرار دهید تا از کادر خارج نشود و نمایی حرفه‌ای را به مخاطب نشان دهد.

چهره خود را در عکس پنهان نکنید

در کنار توجه به کیفیت و وضوح تصویر که با وجود دوربین مناسب میسر می‌شود، باید به نکات دیگر نیز توجه کنید. البته مقصود از دوربین مناسب، دوربین حرفه‌ای عکاسی نیست و با دوربین موبایل نیز می‌توانید به تهیه عکس پروفایل خود بپردازید. بنابراین نیازی به صرف هزینه و مراجعه به آتلیه برای گرفتن پرتره‌های حرفه‌ای نخواهید داشت.
توجه داشته باشید که چهره شما نباید در عکس پروفایلتان پوشیده باشد. شما عکس پروفایل را برای معرفی خود به مخاطبان و فالوورهایتان تهیه می‌کنید و اگر در عکس صورتتان را پنهان کنید مانند آن است که عکسی از خودتان در پروفایل قرار نداده‌اید. درواقع چهره شما باید واضح و  قابل رویت در قاب دایره شکل پروفایل جا بگیرد. بنابراین:

 • مستقیما به دوربین نگاه کنید و ترجیحا لبخند بزنید
 • چهره خود را با موها، شال، کلاه و ... نپوشانید
 • دستتان را جلوی صورتتان قرار ندهید
 • پشت جسمی مخفی نشوید
 • پشت به لنز دوربین عکس نگیرید

عکس پروفایل اولین پل ارتباطی با مخاطبان و نخستین معرف شما در فضای اینستاگرام به شمار می‌آید. مخاطبی که اسم شما را در کادر جستجو سرچ می‌کند یا از طریق صفحه اکسپلور به پیج‌تان هدایت می‌شود با دیدن عکس پروفایل به برقراری تعامل با شما و زمینه فعالیتتان می‌پردازد‌.
نتیجتا لازم است عکس پروفایلتان برای مخاطبان جذاب باشد‌ و این جذابیت با پنهان کردن چهره زایل خواهد شد. بهتر است با اعتماد به نفس بالا عکسی جذاب از صورت خود تهیه کنید و پس از طراحی مناسب آن را در قاب پروفایل به مخاطبان خود نشان دهید.

به ایجاد تضاد توجه کنید

استفاده از تضاد رنگ‌ها به شکل ناخودآگاه به جلب توجه مخاطبان کمک می‌کند. گرچه همسان سازی رنگ‌ها در بسیاری از موارد نتایجی مطلوب به ارمغان می‌آورد اما استفاده از تضاد تضمینی‌تر است. بنابراین با وجود اینکه ممکن است استفاده از فضای یکدست در عکس پروفایل، آن را با سایر قسمت‌های پیج هماهنگ و سازگار کند و به ایجاد هارمونی مناسب بینجامد، بهتر است برای جلب توجه بیشتر، استفاده از تضاد طیفی و رنگی را در دستور کار قرار دهید.

از هرج و مرج و شلوغی بپرهیزید

همانطور که می‌دانید دایره تصویر پروفایل در اینستاگرام کوچک است و به صورت پیش فرض نمی‌توان آن را بزرگ کرد. (مگر با استفاده از روش‌های خاص) لذا بهتر است بک گراند تصویر چهره یا عکس لوگو را بیش از حد شلوغ نکنید و از اصل سادگی برای واضح، خوانا و زیبا جلوه کردن آن بهره بگیرید.
با این حال چنانچه به استفاده از پس زمینه‌های شلوغ تمایل دارید، دست کم باید آن را تار و مات نشان دهید تا به بخش اصلی تصویر یعنی عکس چهره یا لوگو شما آسیب نزده و از جلوه آن نکاهد. به یاد داشته باشید که هدف اصلی از ایجاد عکس پروفایل دیده شدن چهره یا نمای لوگو است.

ژست را فراموش نکنید

عکس پروفایل شما تصویر پرسنلی مربوط به شناسنامه، کارت ملی یا فرم استخدامی نیست. بنابراین بهتر است در گرفتن عکس انعطاف بیشتری نشان داده و به مولفه‌های زیبایی شناسی توجه کنید. بر این اساس نگاه به لنز دوربین، لبخند ملایم و زیبا و نوع قرارگیری حالت سر بسیار حائزاهمیت است.

به میزان روشنایی دقت کنید

حتی اگر واضح‌ترین و باکیفیت‌ترین عکس را به واسطه گران قیمت‌ترین دوربین تهیه کنید اما به مقدار نور و روشنایی کافی در تصویر بی‌توجه باشید، عکس حرفه‌ای و مناسبی ایجاد نخواهد شد. بنابراین ترتیبی اتخاذ کنید که در هنگام تهیه عکس نور از جهات مختلف به چهره شما تابیده و سایه‌ای ایجاد نشود.
فاکتور نور در زیبا، استاندارد و حتی متمایز جلوه کردن عکس شما تاثیر بسزایی دارد. چراکه بسیاری از افراد این مولفه را در اولویت قرار نمی‌دهند. با این وجود دقت داشته باشید که ممنوعیت ایجاد سایه تنها مربوط به چهره شما است و تلفیق نور و سایه در دیگر بخش‌های تصویر بلامانع و حتی جذاب خواهد بود.

حتی‌الامکان سلفی نگیرید

بارگذاری عکس سلفی از چهره‌تان در قاب پروفایل اینستاگرام چندان حرفه‌ای و چشم نواز نیست. البته محدودیتی برای گرفتن عکس سلفی وجود ندارد اما این عکس تنها زمانی زیبا و منحصر به فرد به نظر می‌آید که قواعد و اصول تهیه عکس سلفی را بدانید. بنابراین دردسر استفاده از دوربین اصلی برای تهیه عکس کمتر و خروجی آن مناسب‌تر خواهد بود.

از ایجاد لوگو شلوغ بپرهیزید

پیج‌های تجاری و فروشگاهی معمولا تصویر لوگو برند خود را به عنوان عکس پروفایل صفحه آپلود می‌کنند. در این شرایط باید به حالت و پس زمینه تصویر لوگو نهایت توجه را نشان دهید. لوگو یکی از مولفه‌هایی است که اعتبار کسب و کار شما را به لحاظ بصری به تصویر می‌کشد و به همین جهت باید با ظاهری مطلوب و حرفه‌ای برای مخاطبان به نمایش درآید. بنابراین علاوه بر توجه به قوانین استفاده از رنگ‌ها، به ساده بودن تصویر و پس زمینه لوگو توجه کنید.

سایز عکس پروفایل را در نظر بگیرید

ابعاد عکس پروفایل در اینستاگرام به طور استاندارد 360 × 360 پیکسل است و این درحالی است که اینستاگرام از دایره مرکزی برای قرارگیری این نوع عکس در کادر دایره‌ای استفاده می‌کند. بنابراین بهتر است عکس پروفایل را به گونه‌ای طراحی کنید که از قاب اصلی خارج نشود.
در این بخش از مقاله شیوه دانلود کردن عکس در اینستاگرام را به شما آموزش داده و بهترین ابزارهای بزر‌گ‌ نمایی این تصاویر را معرفی می‌نماییم.

نحوه دانلود عکس پروفایل اینستاگرام

در ابتدا یادآوری کنیم که استفاده از ابزارهای مختلف برای دانلود و بزرگ‌ نمایی عکس پروفایل حساب‌های کاربری مختلف در اینستاگرام ممکن است به زیان اکانت شما باشد. چراکه در هر صورت اینستاگرام این امکان را به صورت پیش فرض جزء گزینه‌های موجود قرار نداده است.
با این وجود اگر به بزرگ‌ کردن تصویر پروفایل کاربر یا کاربرانی در این فضا تمایل دارید باید از ابزارهای مخصوص برای این کار استفاده کنید. ما در ادامه این ابزارها را به شما معرفی خواهیم کرد.

برای بزرگ کردن عکس پروفایل در اینستاگرام از این ابزارها استفاده کنید

برای اینکه بتوانید عکس پروفایل کاربران مورد نظر خود را با تلفن همراهتان در اینستاگرام مشاهده کنید لازم است بعد از دانلود و نصب برنامه‌های زیر، به حساب کاربری‌تان در این اپلیکیشن‌ها مراجعه کرده و عکس پروفایل کاربران دلخواه خود را به سادگی دانلود کنید.

سه برنامه کاربردی برای دانلود و بزرگ کردن عکس پروفایل در اینستاگرام

Profile Picture Downloader for Instagram
Profile Download for Instagram
IG Downloader
IG Downloader از افزونه‌های گوگل کروم است که باید در ابتدا بر روی مرورگر کروم نصب شود. پس از نصب این افزونه می‌توانید به وب سایت Instagram.com مراجعه نموده، وارد اکانت خود شوید و به دانلود عکس پروفایل کاربران مورد نظر خود بپردازید.

کلام آخر

تهیه عکس پروفایل اینستاگرام با رعایت اصول و قواعد لازم، یکی از راه‌های ارتقای سطح کیفی کسب و کار یا افزایش جذب بازدیدگنندگان در این فضا محسوب می‌شود. بنابراین اگر به بالا بردن بازدهی کار می‌اندیشید یا قصد افزایش تعداد فالوورهای خود را دارید بهتر است به تهیه عکس پروفایل مناسب برای پیج اینستاگرام خود بپردازید.
نکات ذکر شده در این مقاله شما را به میزان قابل توجهی به مقصد نزدیک می‌کند. تنها به یاد داشته باشید که عکس پروفایل صفحه اینستاگرامی شما باید در هر حالت حرفه‌ای و مناسب برای کاربران، مخاطبان و دنبال کنندگانتان به نمایش در بیاید و استفاده از دستورالعمل‌های ضروری در گرفتن عکس مناسب الزامی است.

 

 

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.