اصلی ‌ترین مشکلات سایت ؛ رفع مشکلات سایت با راهکارهای اصولی

  • خانه
  • بلاگ
  • اصلی ‌ترین مشکلات سایت ؛ رفع مشکلات سایت با راهکارهای اصولی
اصلی ترین مشکلات سایت

اصلی ‌ترین مشکلات سایت چیست؟ چگونه مشکلات سایت را برطرف کنیم؟ ممکن است وب سایت شما در طول انجام فعالیت‌های تجاری و ارائه خدمات مورد نظر به هر دلیل دچار مشکل شود. پشتیبانی فنی و کیفی از اختلالات ایجاد شده جزء‌ ضروری ‌ترین اقدامات است و گاه می ‌تواند وب سایت را از خطر نابودی نجات دهد.‌ ایجاد بعضی از این نقص ‌های احتمالی در حین پیشبرد اهداف ترسیم شده متداول است. بنابراین می ‌توان از راه حل‌ های از پیش تعیین شده برای مرتفع کردن آن‌ ها بهره گرفت.

دغدغه بسیاری از صاحبان مشاغل که به واسطه راه ‌اندازی وب سایت تجاری سعی در رونق کسب و کار خود دارند در ابتدای مسیر و سال‌های آغازین کار، عدم مشاهده نتایج مثبت و راندمان بالا است. در این شرایط بسیاری ممکن است به دلیل سوددهی اندک و در خطر افتادن سرمایه خود دست از کار بکشند. این درحالی است که ممکن است عدم بازدهی مناسب وب سایت به عنوان‌ بستر ارائه خدمات تجاری، ریشه در مشکلی رایج داشته باشد.

هر وب سایتی ممکن است در طول مدت زمان کارکرد خود دسته ‌ای از این اختلالات رایج را تجربه کند. با این وجود راهکارهای طلایی و گاه سهل الوصولی برای حل این‌ مشکلات وجود دارد. پشتیبانی فنی سایت و گرفتن نسخه بکاپ از داده‌ ها و محتواهای موجود در آن ضمن برطرف کردن بسیاری از مشکلات شکل گرفته، فضای وب سایت را در جهت بهینه سازی برای جذب کاربران و مخاطبان بیشتر هدایت می‌ کند.

اما ممکن است طراح سایت از تمامی ترفندها و تکنیک ‌های لازم برای بهبود شرایط سایت بهره بگیرد، تمامی نکات فنی و ایمنی را به شکل مناسب رعایت کرده و زمان و انرژی کافی را به بهینه سازی ابعاد مختلف وب سایت اختصاص داده باشد و با این وجود باز هم از میزان ترافیک سایت، نرخ کلیک و تعداد مخاطبان و کاربران آن رضایت کافی نداشته باشد. در این صورت ریشه این دست از مشکلات سایت را در کدام نقطه می ‌توان جستجو کرد؟
در ادامه این‌ مقاله تعدادی از مشکلات معمول را که در طول فعالیت وب سایت ایجاد می‌شوند معرفی می‌کنیم. رفع این نواقص به شیوه اصولی در بهبود شرایط وب سایت شما موثر خواهد بود.

اصلی ‌ترین مشکلات سایت

اصلی ‌ترین مشکلات سایت چیست؟ بعد از راه اندازی سایت ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید:

اصلی ترین مشکلات سایت

 

عدم استفاده از تکنیک‌های سئو سایت

یکی از اصلی ‌ترین مشکلات سایت و موانعی که بر سر راه پیشروی اهداف سایت وجود دارد، بی ‌توجهی به استفاده از ترفندهای سئو است. راهکارهای سئو اکنون به کارسازترین روش‌ها‌ برای افزایش ضریب موفقیت در رقابت‌‌های موجود میان سایت ‌های فضای وب تبدیل شده است. با استفاده از تکنیک ‌های سئو فضای وب سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه می‌شود. به این ترتیب ربات ‌های گوگل عملیات بررسی و ایندکس محتوای صفحات مختلف وب سایت را با سهولت بیشتری انجام‌ می ‌دهند.
برای درک بهتر تاثیر عملکرد سئو بر بهبود سایت باید اظهار داشت که تکنیک‌ های سئو به کاربران کمک می‌ کند به روش بهتر و آسان ‌تر وب سایت شما را پیدا کنند. وقتی کاربر در نوار جستجوی مرورگر خود کلیدواژه، عبارت کلیدی، محصول، خدمات، پرسش و ...‌ را درج می ‌کند، موتور جستجو او را به سمت سایت شما هدایت می‌ کند. بدیهی است که به این ترتیب ترافیک سایت بیشتر شده و بر آمار کاربران سایت افزوده می ‌شود.

استفاده از طراحی و قالب بندی نامناسب

نوع طراحی ظاهری و ساختار بندی وب سایت در جذب مشتریان تاثیر بسزایی دارد. اگر طراحی سایت ضعیف و نامناسب باشد، مخاطبان به استفاده از مضامین سایت، خرید محصولات و بهره‌ گیری از خدمات ارائه شده رغبت نشان نخواهند داد. تاثیر المان‌ های ظاهری بر میزان استقبال مخاطبان باعث شده است که از روش‌های مختلفی برای طراحی سایت استفاده شود.
این طراحی‌ ها می ‌توانند به صورت سفارشی و شخصی سازی شده انجام شوند یا از قالب‌ها و الگوهای آماده برای شکل گیری‌ آن‌ ها استفاده شود. بنابراین بهتر است با ایده پردازی ‌های مناسب و توجه به عناصر بصری گوناگون فضای سایت را برای جذب حداکثری مخاطبان آماده کنید.

پایین بودن سطح کیفی محتواهای سایت

شما در سایت خود از انواع محتواهای متنی، تصویری، ویدئویی، صوتی، فایلی و ... استفاده می ‌کنید‌. اگر به دنبال ارتقای سطح کیفی محتواها برای جذب مشتریان بیشتر هستید باید به بهینه سازی تک تک بخش‌های سایت توجه نشان دهید. به عنوان مثال محتوای متنی موجود در صفحات سایت باید مستند، قابل فهم و متناسب با نیاز کاربر باشد، تصاویر باید از وضوح و کیفیت قابل قبول برخوردار باشند و محتواهای صوتی و ویدئویی مطابق با اصول تعیین شده در فضای سایت بارگذاری شوند.

استفاده از طراحی پیچیده و ناکارآمد

پیکربندی و طراحی وب سایت شما نباید به اندازه ‌ای پیچیده باشد که کاربران را برای رسیدن به مقصد دچار سردرگمی کند.‌ باید از یک نقشه راه مناسب و کاربردی برای هدایت مخاطبان به بخش‌های مورد نظرشان استفاده کنید. طراحی و ساختار سایت باید به نوعی شکل بگیرد که کاربران به اقدام و عمل مجاب شده و به سمت هدف اصلی سایت یعنی ثبت خرید یا آغاز استفاده از خدمات سوق پیدا کنند. به این ترتیب می ‌توانید مخاطبان سایت را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.
بنابراین در اختیار قرار دادن امکانات مناسب برای کاربران به گونه‌ای که بتوانند آسان و سریع به بخش‌ ها و ابعاد مختلف سایت دسترسی یابند، جزء‌ مهم ‌ترین اقداماتی است که باید به آن توجه کنید. پیچیدگی بیش از حد سایت از جمله رایج ‌ترین مشکلاتی است که مانع پیشروی درست اهداف شما در زمینه بازدهی مناسب سایت می‌ شود.

بارگذاری ضعیف محتوا

مخاطبان انتظار دارند با ورود به سایت مقصد تمامی امکانات و آپشن‌های ارائه شده را در کیفیت بالا مشاهده کنند. از اصلی‌ترین دغدغه‌ های هر کاربر، سرعت سایت و نتیجه ‌گیری سریع برای رسیدن به هدف است. اگر مضامین موجود در وب سایت شما به هر دلیل کند و آهسته لود شوند، مخاطب سایت شما را ترک خواهد کرد و افزایش نرخ پرش تاثیرات منفی بر رتبه بندی سایت اعمال می‌کند.
بنابراین لازم است با راهکارهای اصولی و مناسب، سرعت لود محتواهای مختلف، خصوصا تصاویر و ویدئوها را افزایش دهید تا میزان رضایتمندی کاربران از خدمات سایت شما افزایش یابد.

عدم توجه به نیازهای کاربران موبایلی

هرچه جلوتر می ‌رویم، به تعداد کاربرانی که به واسطه تلفن همراه در فضای وب به جستجو می‌پردازند بیشتر می‌شود. به طوری که امروزه تعداد مخاطبان موبایلی از کاربرانی که به واسطه دسکتاپ به محیط اینترنت می‌پیوندند بسیار بیشتر است. بنابراین لازم است ساختار سایت خود را به سوی موبایل فرندلی شدن پیش ببرید.
طراحی سایت و استفاده از ساختارهای مختلف در آن باید به گونه‌‌ای باشد که ابعاد گوناگون آن در مانیتورها و صفحه نمایشگرهای کوچکی مانند موبایل و تبلیت نیز به خوبی به نمایش در بیاید.‌ به این شیوه جذب مخاطبانی که از موبایل برای مطالعه مفاهیم‌ سایت شما استفاده می‌کنند بیشتر می‌شود. یکی از اصلی ‌ترین مشکلات سایت عدم طراحی درست وب سایت است.

پایین بودن امنیت سایت  از مشکلات اصلی سایت

 

پایین بودن امنیت سایت

امنیت از مهم‌ترین فاکتورهایی است که مخاطبان در استفاده از یک وب سایت خدماتی به آن نیاز دارند. چنانچه مخاطب در زمان استفاده از وب سایت شما داده‌ها و اطلاعات خود را در معرض خطر بداند و فضای سایت احساس امنیت کافی را به او القا نکند، دلیلی برای حضور در این فضا نخواهد دید و به سرعت از سایت شما خارج می‌شود.
بنابراین لازم است علاوه بر توجه به مولفه‌های کیفی و فنی، سطوح ایمنی سایت را نیز ارتقا دهید تا مخاطبان با خیالی آسوده در فضای سایت شما به فعالیت بپردازند‌.

وجود ایرادات فنی در سایت

ایرادات فنی در سایت شامل موارد متعددی است. عدم کارایی بخش‌های مختلف، اختلال در سیستم ارتباطی و بی‌توجهی به ایجاد امکانات مناسب برای مطالعه بخش‌های مختلف همگی از وجود ایرادات فنی منشا می‌گیرند. ممکن است در صفحه سایت شما آیکونی بلااستفاده وجود داشته باشد، لینک گذاری در قسمت‌های مختلف به خوبی صورت نگیرد یا درگاه ارتباطی مناسبی برای تماس مخاطبان با بخش مدیریت و پشتیبانی وجود نداشته باشد.

علاوه بر این عدم توجه به تهیه بکاپ از اطلاعات سایت نیز می‌تواند مشکلات عظیمی را برای شما ایجاد کند. خطرات گوناگونی که همواره به عنوان عوامل تخریب‌گر اطلاعات سایت را تهدید می‌کنند (هکرها، بدافزارها، ویروس‌ها و ...) می‌توانند با بی‌احتیاطی و سهل انگاری سبب از بین رفتن بخش قابل توجهی از داده‌های سایت شوند و زمینه را برای سوء استفاده افراد سودجو فراهم کنند. لذا لازم است راهکارهای احتیاطی را مد نظر داشته و در بازه‌های زمانی مناسب به بکاپ گیری بپردازید‌.

کلام پایانی

کسب و کارهای اینترنتی نیز مانند هر تجارت دیگر نیازمند رسیدگی و پیگیری‌های منظم هستند. اگر به قصد پیشبرد حداکثری اهداف خود وارد زمینه تجارت آنلاین شده و به کسب درآمد بیشتر تمایل دارید باید از موازین و ضوابط تعیین شده در این حیطه تبعیت کنید.‌ چنانچه وب سایت شما به هر دلیل بازدهی مورد انتظار را ندارد باید با صرف زمان و انرژی و بهره‌گیری از تخصص افراد متبحر به عیب یابی و رفع نواقص احتمالی بپردازید. چراکه تنها در این صورت می‌توان در مسیر دستیابی به اهداف ترسیم شده پیشروی نمود.

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.