دلایل بکاپ گرفتن از سایت چیست؟

بکاپ گرفتن از سایت

بکاپ گرفتن روشی برای حفظ اطلاعات و جلوگیری از خطراتی مانند حذف شدن آن ها است. اگر برای تبلیغاتی کار خود سایتی را تاسیس کرده‌اید، صاحب سایتی خدماتی هستید یا سایت شما با هدف انتشار مقالات آموزشی و همچنین خبررسانی به کاربران راه‌اندازی شده است می‌توانید به منظور محافظت از اطلاعاتی که در سایت قرار دارد از شیوه بکاپ گیری استفاده نمایید. بد افزارها، حمله‌های سایبری و خطرات ناشی از اقدامات هکرها همواره اطلاعات و داده‌های سایت‌ها را تهدید می‌کنند. بکاپ گرفتن از فایل‌ها و دیگر محتواهای موجود در سایت از بهترین و متداول‌ترین راهکارهایی است که خطر حذف و از بین رفتن اطلاعات را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. برای بکاپ گرفتن می‌توان از شیوه‌های مختلفی استفاده نموده و در بازه‌های زمانی معین این فعالیت را تکرار کرد. در ادامه این مقاله اهمیت بکاپ گرفتن و روش‌های بکاپ گیری را توضیح داده و درباره جلوگیری از هک شدن نیز نکاتی را شرح می‌دهیم.

علت اصلی بکاپ گرفتن از سایت چیست؟

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌هایی که ذهن مدیران سایت را به خود مشغول کرده و آن‌ها را به اقدام و عمل وا می‌‌دارد، حفاظت از اطلاعات سایت است.
بدیهی است که ایجاد هرگونه آسیب در پیکره اطلاعاتی یک سایت، طراح و صاحب سایت را با چالشی عظیم مواجه خواهد کرد و چنانچه به دلیل عدم وجود نسخه‌های پشتیبان بخشی از اطلاعات یا گاها تمام این داده‌ها در نتیجه حمله هکرها یا سایر عوامل خطر از بین برود، در حقیقت شاکله این کسب‌وکار فرو ریخته و منهدم خواهد شد.
بنابراین ضروری است که همواره در پی راه‌هایی برای کاهش ضریب خطا و جلوگیری از صدمات مختلف برای حفظ اطلاعات ارزشمند سایت باشید. به همین جهت روش بکاپ گرفتن از سایت از جمله راهکارهای الزامی برای افزایش سطح امنیت سایت به حساب می‌آید.

بکاپ گیری از سایت

 

اهمیت استفاده از روش بکاپ گیری چیست؟

لازم به ذکر است که اطلاعات شما در فضای سایت بر روی سخت افزاری کامپیوتری بایگانی می‌شوند و این سیستم مشابه سایر سیستم‌های رایانه‌ای می‌تواند همواره تحت تاثیر عوامل خطر و فاکتورهای تخریب‌گر قرار بگیرد و مسلما نمی‌توانید اطمینان داشته باشید که داده‌های شما همیشه در این فضا ایمن باقی خواهند ماند.
علاوه بر خطراتی که از جانب بد افزارها و هکرها برای اطلاعات ایجاد می‌شود، خطای انسانی یا اختلالات فنی نیز ممکن است به طور ناگهانی سبب ایجاد آسیب بر روی اطلاعات موجود در سایت شود و این موضوع نشان می‌دهد اهمیت ایجاد نسخه‌های پشتیبان و بکاپ گیری از سایت برای حفظ داده‌ها بسیار بالا است.
علاوه بر عوامل ذکر شده، انجام آپدیت‌های دوره‌ای خودکار نیز ممکن است به هر دلیل متوقف شود یا تغییراتی که در جزئیات سایت ایجاد می‌کنید، ممکن است سبب شکل گیری مشکلاتی شود که نیاز به بازگرداندن اطلاعات را افزایش دهد و تمام این موارد مصادیقی برای اهمیت استفاده از شیوه بکاپ گیری هستند.

بکاپ گیری به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

از رایج‌ترین شیوه‌های بکاپ گیری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تهیه بکاپ توسط شرکت هاست به شکل خودکار
  • بهره‌گیری از افزونه‌های وردپرس برای ایجاد بکاپ و نسخه پشتیبان سایت

به طور کلی یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها برای طراحان سایت و صاحبان مشاغل اینترنتی دقت و حساسیت در ایجاد بکاپ است تا اطلاعات سایت از خطراتی مانند حذف شدن مصون بمانند.

بکاپ گیری و جلوگیری از هک شدن

از اصلی‌ترین دلایلی که طراحان و مدیران سایت‌های اینترنتی را مجاب به ایجاد بکاپ از اطلاعات سایت خود می‌کند، مصون نگه داشتن داده‌ها از خطرات هکرها است. بسیاری از ربات‌ها و هکرها با اعمال نفوذ در فضای سایت و سوء استفاده از پایین بودن سطح امنیت آن به اطلاعات سایت احاطه یافته و آن‌ها را از بین می‌برند.
اگر سایت شما به هر دلیل هک شده باشد پس از آن باید از آنتی ویروس‌ها استفاده کرده و به ویروس کشی سایت بپردازید. در این موارد لازم است درخواست بازگردانی بکاپ سایت از هاست صادر شود.
گرچه با وجود تکیه بر قابلیت‌ها و استفاده از مزایای روش بکاپ گیری نیز ممکن است راه‌هایی برای اعمال نفوذ مجدد به فضای سایت وجود داشته باشد و از درب پشتی (Back Door) برای اثرگذاری بر روی اطلاعات سایت استفاده شود اما باز هم نمی‌توان تاثیرات مثبت بکاپ گیری دوره‌ای و منظم را در حفظ داده‌ها نادیده گرفت و بدیهی است که انجام این کار سبب می‌شود حتی در صورت بروز اختلالات گسترده در محتوای سایت نیز به نسخه سالم آن دسترسی یابید.

اهمیت بکاپ گرفتن از سایت

 

بکاپ گیری از سایت انجام چگونه می‌شود؟

باید توجه داشت که انتخاب هاست مناسب برای سایت ورد پرس از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه این ارائه دهندگان هاست به شکل دوره‌ای و منظم یعنی به صورت هفتگی یا ماهانه به تهیه کامل نسخه پشتیبان می‌پردازند.
البته بسته به اینکه چه شرکت هاستی را انتخاب کرده باشید، مشمول دریافت خدمات گوناگونی در زمینه ایجاد بکاپ خواهید بود چراکه روند بکاپ گیری در آن‌ها مختلف است. بر این اساس اگر شرکت هاست شما به گرفتن بکاپ‌های روزانه اقدام کند مزایای بیشتری برای شما خواهد داشت. مثلا هاستینگ‌هایی وجود دارند که روزانه چندین بار از قسمت‌های گوناگون سایت مانند دیتابیس بکاپ می‌گیرند و به حفظ اطلاعات می‌پردازند.
ابزارهای موجود در هاست روش موثر دیگری برای بکاپ گرفتن از سایت به طور منظم است و همچینن می‌توانید از افزونه‌های متعددی که وجود دارند، اقدام به بکاپ گیری کنید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، دلایل بکاپ گرفتن از سایت پر اهمیت هستند و شما باید بکاپ از وب سایت خود داشته باشید. البته اگر فرصتی برای انجام این کار ندارید، می توانید از یک پشتیبان دروپال حرفه ای کمک بگیرید. ما در دروپال هلپ آماده ایم تا به بهترین شکل ممکن، پشتیبانی وب سایت شما را انجام دهیم. کافی است با ما تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.