قوانین کپی رایت اینستاگرام چیست؟

 • خانه
 • بلاگ
 • قوانین کپی رایت اینستاگرام چیست؟
قوانین کپی رایت در اینستاگرام

اگر در فضای اینستاگرام فعالیت دارید و از این اپ برای انتشار محتوا استفاده می‌کنید، باید با ضوابطی که درباره انجام کپی پیست در این پلتفرم عنوان شده است به طور کامل آشنا باشید. بخش کنترل کیفیت در انواع اکانت اینستاگرام برای افرادی که بدون توجه به قوانین به وایرال کردن پست‌های مربوط به صفحه افراد دیگر می‌پردازند جریمه‌هایی در نظر گرفته و به همین جهت ممکن است به دلیل انتشار پست‌هایی مغایر با قوانین تعیین شده، از جانب این درگاه ارتباطی بلاک شوید. از آنجایی که تحقق اهدافی مانند بالا رفتن تعداد فالوورها، تبلیغات موثر برند، افزایش میزان تعامل با دنبال‌کنندگان و ارتقای سطح بازدهی کار به ایجاد سیکلی منظم در انتشار پست‌ها و استوری‌ها برمی‌گردد، ممکن است بی‌دقتی‌هایی در انجام درست این فعالیت‌ها شما را با خطر نقض قوانین کپی رایت مواجه کند؛ لذا دانستن نکات قوانین کپی رایت اینستاگرام ضروری تلقی می‌شود.

آشنایی با قوانین مربوط به کپی رایت در اینستاگرام

الگوهایی که از جانب اینستاگرام برای کپی رایت وجود دارد دارای میزان حساسیت بالایی بوده و بسیار دقیق هستند. از آنجایی که اجرای ضوابط مربوط به کپی رایت در اینستاگرام به نسبت سایر شبکه‌های اجتماعی سختگیرانه‌تر صورت می‌گیرد، شاهد کپی کردن محتواهایی به مراتب کمتر در فضای این رسانه ارتباطی هستیم.
مطابق این قوانین انتشار محتواهایی که حقوق معنوی مالکیت‌ آن‌ها در انحصار اشخاص دیگر قرار دارد مغایر با ضوابط تعیین شده است و چنانچه شما در فضای اینستاگرام با محتوایی که اطمینان دارید حقوق مربوط به منتشر کردن آن نقض شده است مواجه شدید، می‌توانید گزارش نقض این قوانین را به اینستاگرام ابلاغ کنید. بر این اساس اگر شما محتوای منتشر شده از جانب دیگر کاربرانی که در فضای اینستاگرام فعال هستند را به اشتراک بگذارید، مرتکب نقض قانون کپی رایت شده‌اید.
 به این ترتیب حتی در صورت اعمال تغییرات و ویرایش محتوای اصلی یا در نظر گرفتن اعتبار و ارزش برای سازنده محتوا باز هم تغییری در اصل و اساس نقض این قانون پدید نخواهد آمد. به عنوان مثال چنانچه عکسی را از سایتی در فضای گوگل دانلود کرده و این عکس را در صفحه شخصی اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید مشمول فهرست نقض کنندگان قانون کپی رایت در اینستاگرام خواهید بود و خالق اثر می‌تواند طی ارسال گزارشی، بلاک شدن اکانت شما در اینستاگرام را درخواست کند.

قوانین کپی رایت اینستاگرام

 

از چه شیوه‌هایی برای رعایت قوانین کپی رایت در اینستاگرام استفاده کنیم؟

عدم انتشار محتوای کاربران اینستاگرام: مهم‌ترین شیوه برای رعایت قوانین کپی رایت این است که تنها به وایرال کردن محتواهایی که خودتان آن‌ها را خلق کرده‌اید بپردازید و اطمینان حاصل کنید که به عنوان تولید کننده محتوا از حقوق لازم برای انتشار این مضامین برخوردار هستید.
کسب اجازه از صاحب محتوا برای انتشار محتوای او: به منظور انتشار محتوای کاربران دیگر باید به اخذ تاییدیه کتبی بپردازید و مجوز لازم را از صاحب اثر دریافت نمایید. گرفتن این مجوز ممکن است با پرداخت هزینه همراه باشد اما غالبا به دلیل جنبه تبلیغاتی انتشار محتوا و تاثیراتی که در افزایش اعتبار صاحب محتوا دارد، مقدار این هزینه‌ها بالا نخواهد بود.

کپی رایت عکس در اینستاگرام از چه قانونی پیروی می‌کند؟

مطابق این قوانین شما حق وایرال کردن عکس‌هایی که توسط سایر کاربران منتشر شده‌اند را ندارید و در صورت بی‌توجهی به این ضوابط تاثیرات منفی آن بر روی اکانت اینستاگرام شما اعمال خواهد شد. تنها روشی که برای کپی رایت عکس‌ها بدون نقض قوانین وجود دارد، دانلود عکس‌های غیر اورجینال از سایت‌هایی مانند Unsplash است.

قانون مربوط به کپی پیست کردن موزیک در اینستاگرام

اینستاگرام در اجرای قوانین مربوط به کپی موسیقی برای کاربران اقماض بیشتری قائل شده و انتشار این نوع محتوا تنها در صورت عدم نقض حقوق مالکیت معنوی اثر بلامانع است. بر مبنای ضابطه غیر رسمی "استفاده از 10 درصد یا کمتر از حجم یک موسیقی، مجاز خواهید بود حدودا 30 ثانیه از حجم یک موزیک 5 دقیقه‌ای را انتشار دهید. با این حال اگر می‌خواهید به طور کامل به قوانین پایبند باشید می‌توانید به انتشار موزیک‌های موجود در کتابخانه موسیقی طراحی شده برای اینستاگرام بپردازید یا از آهنگ‌های موجود در سایت Spotifi برای استوری‌های خود بهره بگیرید.

کپی رایت اینستاگرام

 

برای ریپورت کپی رایت در اینستاگرام چه مراحلی باید طی شود؟

 • از منوی سه نقطه‌ای که برای انتشار پست یا استوری طراحی شده گزینه Report را انتخاب کنید.
 • بر روی Its inappropriate کلیک کنید.
 • صفحه‌ای پیش روی شما باز می‌شود که باید در آن گزینه Interllectual property violation را انتخاب کنید.
 • حالا بر روی گزینه Learn more ضربه بزنید.
 • در اینجا دو صفحه دیگر برای شما باز می‌شود که لازم است در پیج اول مورد Learn more about reporting copyright report و در پیج دوم گزینه this from را انتخاب کنید. در این بخش لازم است بر روی Copyright که به شکل لینک و با رنگ آبی در آخر پاراگراف قرار گرفته است کلیک کنید.
 • سپس لازم است به ترتیب گزینه Copyright و Continue with your copyright report را انتخاب کنید.
 • حالا با لیستی از گزینه‌هایی که اینستاگرام در اختیار شما قرار می‌دهد مواجه می‌شوید و در این بین لازم است بر روی گزینه I found content which I believe infringes my copyright ضربه بزنید.
 • سپس داده‌های دیگری را مربوط به برخورداری از حقوق لازم برای انتشار محتوای مورد نظر ارائه دهید.
 • در قسمت بعد باید به ثبت مشخصات شخصی خود اعم از نام، نشانی، شماره تلفن، آدرس اینترنتی پست اینستاگرام کاربری که به نقض حقوق مربوط به کپی رایت محتوا در اینستاگرام پرداخته است و همچنین لینک بخشی که در آن به انتشار محتوای قانونی خود اقدام نموده‌اید بپردازید (قسمت نام برده شده شامل حساب اینستاگرام یا سایتی است که انتشار محتوای متعلق به شما را ثابت کند).
 • برای تکمیل کار در صورت دلخواه می‌توانید توضیحات بیشتر را در قالب فایلی بارگذاری نموده و بعد نام خود را به واسطه امضا تایپ کنید و منتظر باشید که ایمیل تایید برای شما ارسال شود.
 • پس از مدتی ایمیلی با مضمون تایید گزارش ارسال شده از جانب شما، به دستتان خواهد رسید که ممکن است در آن درخواست شرح جزئیات بیشتر و روشن سازی ادعای عنوان شده مطرح شده باشد.
 • در صورتی که روند مذکور به درستی طی شود طی چند روز آینده ایمیلی مبنی بر تایید حذف یا غیرفعال شدن محتوای مورد نظر دریافت خواهید نمود.

 

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.