با اهمیت رنگ ها در طراحی سایت آشنا شوید

  • خانه
  • بلاگ
  • با اهمیت رنگ ها در طراحی سایت آشنا شوید
اهمیت رنگ در طراحی سایت

همان طور که می دانید، فاکتورهای مختلفی برای جذابیت یک سایت وجود دارد و بدون ساختن این احساس در کاربر، هیچ کسب و کار آنلاینی نمی تواند موفق باشد. به همین دلیل است که توسعه دهندگان وب سایت در تیم هایی دور هم جمع می شوند تا بتوانند سایتی با بهترین معماری و ساختار به صاحبان کسب و کار ارائه کنند. در این میان می توانیم از اهمیت رنگ ها در طراحی سایت سخن بگوییم. چیزی که نمی توان از آن چشم پوشید.

اهمیت رنگ ها در طراحی سایت

مطالعه موردی نشان داده است که تغییر و ایجاد تعادل هنگام طراحی وب سایت می تواند سبب افزایش 24 درصدی نرخ تبدیل شود. این چیزی است که اغلب ممکن است نادیده گرفته شود.

نمی توان تصور کرد که یک وب سایت با انتخاب کامل رنگ مناسب می تواند تا چه اندازه قدرتمند باشد. انتخاب رنگ های مناسب برای وب سایت می تواند باعث جلب توجه، افزایش اعتماد، ایجاد هیجان، ترغیب به خرید، افزایش نرخ تبدیل و حتی وفاداری مشتریان شود. انتخاب خوب رنگ به یک برنامه ریزی متفکرانه نیاز دارد و اگر درست انجام شود، می تواند بر چگونگی تفسیر مخاطب از آنچه که می بیند بر اندازه طرح و نوشتن متن تأثیر بگذارد.
در ادامه با برخی از اصول انتخاب رنگ ها در طراحی وب سایت و با تاثیر آن بر بازدیدکنندگان آشنا می شوید.

اهمیت رنگ ها در طراحی سایت

چرا رنگ در طراحی وب سایت مهم است؟

انتخاب رنگ های مناسب برای طراحی وب سایت برای موفقیت آنلاین شما حیاتی است. می توانید از رنگ ها برای تحریک احساسات بازدید کننده خود استفاده کنید و یا آن ها را وادار کنید تا به یک درخواست برای اقدام در وب سایت شما پاسخ دهند.

رنگ ها ما را به یادآوری وادار می کنند و این می تواند آگاهی از برند را به همراه داشته باشد. همچنین رنگ ها می توانند بر ناخودآگاه مخاطبان تاثیر گذاشته و آن ها را به قضاوت درباره شما ترغیب سازند. البته توجه داشته باشید که پالت رنگ انتخابی نباید با فلسفه برند شما مغایرت داشته باشد.

آناتومی رنگ

درک تئوری اساسی رنگ راهی عالی برای شروع کار است. شما برای این کار باید از یک طراح گرافیست حتما کمک بگیرید و یا اینکه با روانشناسی رنگ ها آشنایی داشته باشید. برای آنکه بتوانید صحیح ترین انتخاب را صورت دهید، باید قوانین و تئوری رنگ ها را بدانید؛ از اینجا است که کار طراحی آغاز می شود.
هامورنی رنگ را چگونه انتخاب کنید
ساده ترین روش برای انتخاب ترکیب رنگ یا پالت استفاده از چرخه رنگ و پیاده سازی هارمونی های رنگ مشابه، تک رنگ ها، مکمل ها و یا الگوهای سه گانه است.

اهمیت رنگ ها در طراحی سایت

بدانید که هر رنگی چه مفهومی را می رساند

همان طور که گفته شد، اهمیت رنگ ها در طراحی سایت، می تواند در هماهنگی آن با کسب و کارتان پدیدار شود.

رنگ قرمز: قدرتمند و جذاب است. این رنگ برای وب سایت های متمرکز بر محصولات کودکان می تواند فوق العاده باشد. رنگ قرمز می تواند بازدیدکنندگان را ترغیب به کلیک دکمه خرید یا افزودن به سبد خرید کند. قرمز احساسات را برمی انگیزد.

رنگ نارنجی: این رنگ معمولا در وب سایت هایی که محصولات غذایی می فروشند، دیده می شود. رنگ نارنجی سبب انتشار افکار مثبت شده و خلاقیت را افزایش می دهد. همچنین این رنگ می تواند نظر مخاطبان جوان را به خود جلب کند. بسیاری از شرکت های حرفه ای، رنگ نارنجی را برای رنگ سازمانی خود انتخاب کرده اند.

رنگ زرد: رنگ زرد معنای خوشبختی و خلاقیت را تداعی می کند. این رنگ می تواند کودکان را مجذوب کرده و در سایت هایی که محصولاتی برای اوقات فراغت می فروشند، دیده می شود. با این حال، رنگ زرد می تواند چشم ها را زود خسته کند؛ به همین دلیل خوب است که در ترکیب با رنگ های دیگر استفاده شود.

رنگ سبز: چشم انسان تماشای رنگ سبز را دوست دارد و برای سایت هایی که ماهیت گردشگری و یا با محتوای طبیعت هستند، گزینه ای مناسب است. سبز به معنای سعادت و ثروت است و این رنگ همچنین می تواند برای جلب اعتماد به خوبی عمل کند. لذا برای رنگ سازمانی گزینه ای محبوب محسوب می شود.

رنگ آبی: آبی یک رنگ معمولی با ارزش اعتماد فوق العاده بالا است. تحقیقات نشان داده اند که این رنگ می تواند سیستم عصبی را تسکین دهد. به همین دلیل برای استفاده در وب سایت هایی که فروشنده تکنولوژی و محصولات تغذیه ای و رژیمی هستند، بسیار مناسب خواهد بود.

رنگ سیاه: رنگ سیاه برای وب سایت های مرتبط با عکاسی و هنر مفید مناسب است.

رنگ بنقش: رنگ بنفش معمولا در وب سایت های مذهبی و سایت های تفریحی استفاده می شود.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، انتخاب رنگ مناسب برای یک وب سایت یا لوگو می تواند کاری گیج کننده و وقت گیر باشد، مگر اینکه دانش درستی از روانشناسی رنگ ها داشته باشید. رنگ ها نقشی محوری در موفقیت برخی مشاغل دارند و می توانند تأثیر بسزایی در موفقیت آن ها داشته باشند. به همین دلیل نباید از اهمیت رنگ ها در طراحی سایت چشم بپوشید. این یکی از نکات مهم در خصوص راه اندازی سایت است که باید بدانید.

 

مقالات مرتبط

About text formats

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.